Tutvu ETL’iga: Diana Mägi

Diana on värske liidu liige ning talle kuulub kasvatus nimega Soul Mirror’s.

13148393_10153754443008370_192718989_o

1. Millal oli esimene tutvumine tuhkrutega ja kus?
Minu esimene kokkupuude tuhkrutega oli 1987. aasta suvel, Audrus elades. Ema tööl oli ühel naisel puurituhkrud, tol ajal kutsuti neid fredkadeks ja kuna ma suviti teenisin taskuraha Audrus naaritsafarmis loomade eest hoolt kandes, siis sai ka nende fredkadega veidi kokku puututud ja mulle nad nii hirmsasti meeldisid, et ostsin endale 10 rubla eest emase sooblikarva tuhkrukutsika Tuki. Ta elas meil toona 24/7 korteris vabalt ja sõi farmis tehtavat naaritsatele mõeldud „putru“, mida igapäevaselt talle farmist koju kaasa tõin. Kahjuks ei olnud tema elu meie juures väga pikk, nimelt sai emal umbes aasta hiljem hing täis, et ta tema hiina roosi alla uru kaevas ja ühel päeval koolist koju tulles ei leidnud ma enam oma Tukit eest – ema oli nimelt Tuki ära andnud… Pärast seda tõotasin endale, et kunagi võtan tuhkru(d) endale tagasi.

2. Millal tekkis soov võtta perre tuhkrud?
Pärast seda, mil ema mu tuhkru ära andis, tõotasin endale, et kunagi saab mul uu(s)ed tuhkur(ud) olema. Aega võttis see päris pikalt, aga oma unistusest ei loobunud ning 2015. aasta suvel täitsingi oma lubaduse endale ning tõin koju šokolaadikarva Valgetuhkur Smokey Liz´i aka Smuksi. Sama aasta novembris tõin koju veel kaks emast täiskasvanut tuhkrut, sokiline soobel Silver Ferret Gloria aka Käpik ning albiino ehk punasilmse valge Golden Bellara Bullberg Gaia aka Gaia.

3. Kasvatasid enne ka loomi, milliseid?
Võin öelda, et 90% oma elust olen veetnud loomade seltsis ning ei oska ilma nendeta üldse elada, mul lihtsalt peab kodus keegi olema. Olen lapsepõlves pidanud nii kasse, koeri, üks hamster, rästik ning linnuke on ka ära eksinud. Üle poole oma elust olen tegelenud tõukoertega, esimeseks tõukoeraks sai 1987. aastal must-valge collie Dorry, kes oli pärit marmorkarva emase pesakonnast. Toona tunti ju ainult punaseid collie´sid ning must oli midagi uut ja veel haruldasem oli marmor. Dorry elas meil 11 aastaseks. Siis olid meil kolm kaukaaslast, second hand bokser, hiljem punased iiri setterid, tänaseni on veel kodus sellel kevadel 10 aastaseks saav isane setter Goofy. Emane setter osutus õnnetul kombel looduse poolt steriilseks, et selles 100% kindel olla, võtsimegi isase kõrvale. Ma üldiselt eelistan emaseid loomi isastele, minu meelest on nendega lihtsam – inimesed on erinevad, paljud väidavad just vastupidist, et isastega on lihtsam.
Lapsepõlves sai töötatud suveti naaritsafarmis ning nende imeliste loomakeste hingeelu tundma õpitud ja hoolt kantud. Aastaid hiljem töötasin ka Taanis nii naaritsafarmis kui ka sigalas emistega… hiljem elus sai hoolt kantud ka rebasefarmis rebaste eest.
Enne tuhkruid tegelesin pikalt, täpsemalt 12 aastat intensiivselt küülikukasvatusega, süvenesin neisse väga põhjalikult ning tegelesin aretustööga. Mulle on aretustöö ja geneetika alati huvi pakkunud. Sellest tingituna õppisin ära küülikute hindamise erinevate riikide kohtunike käe all ning tegelen tänaseni küülikute hindamisega näitustel. Soovi korral toon kasvatajatele ka uut verd Eestisse sisse.

4. Mis hetkel tuli soov ka tuhkruaretusega tegelema hakata ja millised on tulevikuplaanid kasvatajana?
Nagu eelnevalt juba ütlesin, siis aretustöö ning geneetika on mulle alati huvi pakkunud ja seetõttu teadsin kohe alguses, kui oma uue esimese tuhkru võtsin, et tahan ainult aretuslooma. Nüüd uurin tuhkrute hingeelu sügavamalt ning ka nende geneetikat lähemalt. Pean mainima, et see on äärmiselt huvitav, vaikne salajane plaan on see, et ka nende hindamine endale selgeks teha, aga eks paistab, kas ja kuidas see kõik õnnestub. Paraku ei sõltu see ainult minust ja minu tahtmisest…

5. Millised on selle aasta oodatavad pesakonnad? Räägi oma värsketest tuhkrupesakondadest. Mitu kutsikat kellel sündis, mis värvi, mis sugu? Millal on kutsikad valmis minema uutesse kodudesse?
Sellel aastal on plaan saada ikkagi kolm pesakonda kutsikaid, ehk igalt emaselt üks pesakond. Smuks sai paaritatud ilusa šokolaadikarva isase Limpaga ja sellest pesakonnast sündis meil 12 imekaunist kutsikat, kellest 7 on emased ja 5 isased. Hetkel on veel vara öelda, mis värvusega on kutsikat, aga peamiselt on oodata šokolaadikarva, aga samas pole veel välistatud ka šampanjakarva kutsikad. Pesakonnal saab silma peal hoida Soul Mirrorsi kodulehel Smuksi ja Limpa pesakonna „Inglipesa“ lehel. http://soulmirrors.foxyrabbits.eu/aretus/pesakonnad/planeeritavad-pesakonnad-breeding-plans-2016/smokey-limpa/inglipesa/
Käpik sai paaritatud Lätis Venemaalt pärit liinidega ilusa musta soobel isase De Luxega ning selles pesakonnas sündis 8 kaunist kutsikat, kahjuks kahest kutsikast jäime juba teisel päeval ilma. Tänaseks on järgi 6 kutsikat, kellest 3 emased ja 3 isased. Pesakonnal saab silma peal hoida meie kodulehel Käpiku ja De Luxe lehel pesakonna „Jumalad ja Jumalannad“ lehel. http://soulmirrors.foxyrabbits.eu/aretus/pesakonnad/planeeritavad-pesakonnad-breeding-plans-2016/kapik-de-luxe/pesakond-jumalad-ja-jumalannad/
Gaia sai paaritatud meil küll esimesena, aga loodus mängis väikese vingerpussi ning Gaia tiinus ebaõnnestus – looted absorbeerusid. Aga nüüd, kui Gaial tuleb uus jooksuaeg, siis ilmselt paaritame ta uuesti Venemaalt pärit soobikarva Martyniga. Sellest pesakonnast ootame peamiselt soobli ning albiinokarva kutsikaid. Gaia ja Martyni pesakonnal saab silma peal hoida meie kodulehel „Planeeritud pesakonnad 2016“ lehel- http://soulmirrors.foxyrabbits.eu/aretus/pesakonnad/planeeritavad-pesakonnad-breeding-plans-2016/
Nagu ikka, saavad kutsikad oma uude koju minna alles peale teist elukuud, ehk kaheksandal elunädalal. Ootame huvilisi kodulehele kutsikaid piiluma ja broneerima, sest varsti ei pruugi seda võimalust enam olla. Võtke julgesti ühendust ja küsige, sest rumalaid küsimusi pole olemas, on lihtsalt teadmatus ja kui ei küsi, siis ei oska võibolla isegi mitte vastata, sest endale ka ei meenu enam see aeg, kui ise sai nn „rumalaid“ küsimusi esitatud.

13119845_1868453023381948_7141525883878390357_o

6. Mis sulle tuhkrute juures kõige rohkem meeldib ja mis mitte nii väga?
Tuhkrute juures meeldib mulle eriti nende iseloom ning nende omapärane liikuvus, hääled, mängulisus. Tegelikult meeldib mulle tuhkrute juures pea kõik, vastasel korral ma neid ei peaks. Aga jah, igal loomal on olemas oma head ja vead. Mõni inimene leiab nendel vigu rohkem kui positiivseid omadusi, mina seevastu leian positiivseid omadusi rohkem.
Mida ma võin siis selle mitte nii väga meeldimise all välja tuua? Hmm, see on paras pähkel, äkki see, et vahest kipuvad nad oma häda tegema sinna kuhu ei peaks ning kui võimalus, siis peidavad toitu ka sinna kuhu ei peaks, näiteks diivani sisse…

7. Tutvusta meile enda tuhkruid palun! Mis neid üksteisest peale värvuse eristab?
Valgetuhkur Smokey Liz ehk siis koduselt Smuks on mõnus noorukene ja hästi energiline šokolaadikarva piiga, kes meil kodus sõna otseses mõttes „lendab“… Pole kohta, kuhu ta ei suudaks hüpapa ja ronida, ühesõnaga ei püsi ta meil isegi mitte pudelis paigal… Smuks on hästi heasüdamlik ning hella hingega tuhkur, kes pole meist kedagi hammustanud, jah, esimesel päeval, kui ta koju tõin augustas mehe sõrme küll ära, mille peale abikaasa väga solvunud oli ning tahtis, et tuhrku tagasi viiksime. Tänaseks on Smuksist saanud tema isiklik lemmik…

Silver Ferret Gloria ehk Käpik – värvuselt sokiline soobel, on samuti suhteliselt hella hingega, aga samas kergelt närviline isend, tal on sees veidi metsikut verd, mis aegajalt välja lööb, mis omakorda tähendab see seda, et Käpik on väikest viisi hübriid. Ta näiteks muutub eriti närviliseks äkiliste liigutuste peale, mille tulemusena võib ta enesekaitseks naksata. Üldiselt on ta väga mõnus, rahulik ning heasüdamlik loom. Kuna ta tuli meie juurde siis, kui ta oli juba üle kolme aasta vana, siis oli tal välja kujunenud oma iseloom ning ka oma endises kodus oli ta ju alfa – ehk oma hierarhiaredelil oli ta esimesel kohal. Mis aga meie juures muutus, ta kukkus oma hierarhiaredelil alfalt beetale ja selle paikapanemine võttis neil Smuksiga pikalt aega, sest ega Smuks meil, vaatamata oma noorusele, ei ole mitte mõni papist kiisu, kes endale pähe laseb istuda. Käpik ja Gaia tungisid ju tema territooriumile ning eks mõne aja möödudes sai sellest ka Käpik aru ning andis Smuksile alla. Peale seda lõplikku madinat hakkasid nad väga hästi omavahel läbi saama ning koos magama ja mängima. Kuigi Käpik on meil kõige vaem tuhkur, on ta väga mänguline ja lustlik tegelane.

Golden Bellara Bullberg Gaia ehk lühidalt Gaia tuli meile koos Käpikuga ning tegelikult Käpiku üheks saamise tingimuseks oli ka Gaia võtmine. Ütlen ausalt, et alguses ei olnud ma väga vaimustatud valgest tuhkrust, sest ma olin oma mõtetes ikkagi lapsepõlve sooblis kinni, aga ma ei ole kahetsenud mitte kordagi Gaia võtmist. Kui Gaia meile tuli, oli ta juba üle kahe aasta vana ning tema eelmine omanik ütles, et Gaia on agressiivne, hammustab ning väga närviline isend, sest kui tema ta endale võttis, siis oli Gaia juba selline ning tema käsitlemine on raskendatud ning seetõttu ta temaga väga ei tegelenud, sest ei plaaninud teda juba algusest peale endale jätta, aga kuna Gaia ikkagi temale jäi, siis oli hilja juba midagi lõplikult muuta, aga selleks ajaks olid Gaiale sisse jäänud omad kombed ning käitumised – ka hammustamine.
Gaial on samuti metsikut verd sees, ehk tegemist on samuti omamoodi hübriidiga ja see lööb välja just tema käitumises. Kui Gaia koju tõime, saime kõik ta käest mitmeid kordi pureda ja seda päris korralikult, aga hakkasin seda ebameeldivat kommet temast tasa ja targu helluse ja armastusega välja koolitama ning iga kord, kui ta hammustas, ütlesin rangelt „Ei!“ või „Ei hammusta!“ ja ma ei oska öeldagi, mis juhtus ja millal see juhtus, aga ühel päeval Gaia enam ei hammustanud ning nüüd, kui ta vahest tahab naksata, ja ma talle ei ütlen, siis tõmbab ta kõrvad peadligi ja vaatab süüdlasliku ilmega otsa, paludes nagu vabandust. Gaial on oma metsiku poole taga väga vahva iseloom, mis mulle tema juures nii väga meeldib, ma ei oska seda isegi kirjeldada, aga me sobime omavahel väga hästi.
Kui ma alguses Käpikut võttes väga kahtlesin Gaia suhtes, siis peale seda, kui ta meile kolis, ei kujuta ma oma elu temata isegi ette.
Kui meil tuhkrud paaritamas käisid ning pikalt ära olid, isase juures viibisid, siis oli kodus alati „energeetiline puudujääk“ – tunned kodus, et midagi on väga valesti ja puudu. Kui kõik loomad kodus tagasi, siis on kodused energiad jälle tasakaalus. Ma ei oskagi seda seletada, aga ilmselt saavad sellest aru inimesed, kellel on loomad.

dianaa

8. Kuidas pead oma tuhkruid? Käivad nad ka õues? Millega toidad?
Meie tuhkrud elavad siis vabaduses, kui me ise kodus oleme, aga ööseks ning siis, kui kedagi kodus pole, veedavad nad oma aega puuris, peamiselt magades. Öösiti, eriti vastu hommikut, kui nad ärkavad, hakatakse puuriuksega kolistama, sest tahetakse välja saada, millele meie aga ei reageeri. Välja saavad nad siis, kui uksega ei kolistata ning meie üles ärkame, mitte siis, kui nemad seda nõuavad. Kui me laseksime endaga manipuleerida nii nagu nemad tahaksid, siis ilmselt poleks meil võimalik koos ühe katuse all eksisteerida… Püksid on ikka meie jalas.
Käime tuhkrutega tihti ka väljas jalutamas, aga kuna elame kortermajas mitte oma majas, siis käivad nad meil õues traksidega ja päris vabalt nad meil õues ringi ei jookse. Oma maja juures saaksid tuhkrud jällegi täiesti vabalt liikuda, aga seni kuni oma maja pole, peavad nad leppima sellega, et õues on nad rihma otsas.
Seevastu toidame neid neile kõige loomupärasemalt, mis tähendab seda, et tuhkrud on meil toortoidul – erinevate loomade/lindude puhtal lihal, kondil, organitel ning munadel/munakoortel. Juurde saavad veidi lõheõli ning nüüd kutsikate ajal lisaks ka veidi kaltsiumit erinevate mineraalidega.

9. Mida sooviksid öelda tulevastele ja värsketele tuhkromanikele? Mida oleks vaja enne tuhkru võttu looma kohta selgeks teha? Milliseid ettevalmistusi teha?
Tuhkrut või ükskõik millist looma endale võttes, pead sa arvestama sellega, et sinu uus koduloom, kelle sa endale võtad, saab olema sinu pere täieõiguslik liige. Sa oled valmis tema heaolu, tervise ning pikaealisuse nimel valmis kõigeks. Võtad arvesse seda, et ta jääb sinuga pikkadeks aastateks, tuhkur keskmiselt 8 aastaks ning ei võta ühtegi looma hetkeemotsioonidel, sest sulle meeldib ta nii väga, kui ta on tilluke… Kõik loomad, kassid, koerad, tuhkrud jne, kasvavad kord suureks ning sa ei saa siis teda uksest välja visata, sest ta on oma titeeast välja kasvanud ning ta pole enam „nunnu“. Igat looma endale võttes, uuri eelnevalt nende loomade hingeelu, kas nad sulle sobivad, milline on nende elustiil, temperament, kas sobivad lastega jne. Võta arvesse oma kodu eripärasid ning mõtle hoolikalt, kas see loom sobib sinule koju või mitte. Mida sa oled nõus oma kodus muutma selleks, et endale konkreetne isend võtta. Milline on sinu elutempo ja –graafik. Kas sulle üldse tuhkur sobib, selle kohta saad lugeda meie kodulehelt „Sobivuse“ rubriigist. http://soulmirrors.foxyrabbits.eu/teadmistepagas/sobivus/
Ei hakka kõike seda, mida eelnevalt tegema peaks ning arvesse võtma ümber kirjutama, kes tahab lähemalt uurida, leiab vastava info meie kodulehelt „Teadmistepagasi“ rubriigist http://soulmirrors.foxyrabbits.eu/teadmistepagas/
Mida aga tuleke eelnevalt teha, kui tuhkur koju võtta, selle kohta leiab pikemalt juttu postituses „Kui tuhkur tuleb koju“ http://soulmirrors.foxyrabbits.eu/teadmistepagas/sobivus/kui-tuhkur-tuleb-koju/
Kui leiad, et tuhkrud sulle sobivad ning tahad endale võtta kedagi meie kasvandikest, siis võta julgesti ühendust ning küsida võib kõike. Tea, et pole olemas rumalaid küsimusi, sest isegi kõige lihtsamana tunduv küsimus kasvatajale võib olla algajale elulise tähtsusega. Kuna kasvatajatele on tuhkrute hingeelu teada ning neile on kõik loogiline, siis algajale on kõik uus ja huvitav ning tema näeb asju teisest vaatevinklist. Tea seda, et iga kasvataja on nõus sinu küsimustele vastama, aga ära jäta küsimata ka neid nn „rumalaid“ küsimusi, sest tegelikult need pole ju rumalad, aga kasvataja ei tule enam ise selle peale, et neist rääkida, sest talle lihtsalt ei meenu need. Ühesõnaga, ole kasvatajatega suheldes julgem uurima tuhkrute kohta lähemalt!