Kuivtoitmine

Tuhkru õige toitumise kohta tuleb kogu aeg uut infot ja koos tuhkrupidamise populaarsuse tõusuga uueneb ka info ning tõuseb omanike teadlikkus. Kümne aasta jooksul on tuhkrute kuivtoitude valikus toimunud kolossaalsed muutused, seetõttu ei saa 100% tõepähe võtta ka foorumitest loetavat mitme aastatagust infot. Nii nagu täieneb toiduvalik kauplustes, samamoodi muutuvad ka soovitused tuhkrutele õige toidu valimisel.

Tuletan siinkohal kiiresti meelde, et tuhkrul on väga kiire ainevahetus ning seetõttu on tal vaja maksimaalselt energiarikast ja kergesti omastatavat toitu, et lühikese aja jooksul kõik vajalik sellest kätte saada. Seetõttu tuleks odava hinnaklassi supermarketite kassitoidud ja ka tuhkrutoidud kohe välistada, kuna sisaldavad palju tuhkrule mittevajalikke aineid, koostisosad ei ole kvaliteetsed ning proteiiniallikad ei ole sobivad või on seda lihtsalt liiga vähe.
Kuna tuhkur on 100% lihatoiduline, siis tuhkru menüü peaks ideaalis olema liha ja kondid jne (täpsemalt saab lugeda toortoitmise alt), kes aga on valinud kuivtoidu, siis arvestagu, et kuivtoit nagunii ei ole nii täisväärtuslik ja hea tuhkrule kui toores. Kui aga on valitud kuivtoit, siis tasuks mõningaid asju tähele panna.
Kui aastaid tagasi jälgiti enamvähem ainult protsente pakil, et
rasv oleks vähemalt 20%
proteiin vähemalt 30%
toorkiud alla 3%
siis tänapäeval läheb asi juba palju peenemaks ja kuna toiduvalik on suurenenud ja on võimalus pakkuda oma loomale parimat, siis tuleks lugeda ka koostist.
Lisan kohe ära, et Eesti kaubanduskettides müüdavatest spetsiaalsetest tuhkrutoitudest ei ole ükski hea (ka kliinikutes müüdavatest mitte). Miks? Võtke esimene ette juhtuv pakk ja lugege, kui palju selles toidus on liha. Enamasti jääb tuhkrutoitudes ja ka paljudes kvaliteetsetes kassitoitudes liha sisaldus kuivtoidus 20-30% ringi. Kui aga mõelda sellele, et tuhkur on kiskja ehk loomtoiduline (NB! Ei ole kõigesööja, nagu mõned loomad), siis ülejäänud 70-80% selle toidu koostisest on täiteained ja mittevajalikud tuhkru jaoks. Tekitavad küll täiskõhutunde, võimalik, et põhjustavad ka ebasoovitavat rasvumist, kuid on aluseks ka paljudele haigustele ja muutustele tuhkru organismis. Tasub meeles pidada, et toit on tuhkru eluea pikkuse määramisel üks olulisemaid faktoreid. Muidugi on neid teisigi, kuid hea toidu valimine on omanikul üks lihtsamaid vahendeid tagamaks oma looma maksimaalne heaolu.

Kuivtoidu pakilt koostist lugedes võiks esimestel kohtadel olla erinevad lihad, muna jne.

Võimalusel tuleks valida kvaliteetne kassitoit, mis ei sisalda teravilja ja kus on võimalikult suur liha ja lihasaaduste sisaldus. Kahjuks juurvilju ja puuvilju kuivtoidus ei ole võimalik vältida, kuid valides kõrge lihasisaldusega toidu ei tee pisuke köögivili tuhkrule nii suurt kahju kui nt teravili.
Meie kaubandusvõrgus saadaolevatest toitudest on tuhkrule sobilikud järgmiste firmade toidud: Orijen, Acana, Applaws, Go! Kõiki toitusid ma ei ole läbi uurinud ja kindlasti saab siia nimekirja neid veel lisada. Eelnimetatud toitudes on lihasisaldus alates 60%, mõnes isegi suisa üle 80%. See on kordades parem valik kui ükskõik milline tuhkrutoit ja annab ette ka enamustele kvaliteetsetele ja levinud kassitoitudele. Nendel firmaldel on ka erinevaid toite nii et saab valida ka veel erinevate vahel. Kui tuhkur on liiga kõhn või vastupidi, kaldub rasvumisele, siis tasub katsetada erineva rasvasisaldusega toitudega ning vähendada toiduportsjoneid. Täiskasvanud tuhkrul ei pea kogu aeg toit ees olema, väga edukalt saab toita ka teatud toidukordade arvuga päevas. Täpne toidukogus konkreetsele loomale kujuneb oma looma jälgides.

Ärge toitke oma lemmikutele mõtetut jama.

Kui mingi kuivtoit on juba varutud või on seda näitustelt saadud, kingitud jne, siis väga hea toiduga kokku segades saab ka mitte nii täisväärtusliku söögi edukalt ära kasutada.

Maiustuste andmisel tasuks ka jälgida karmi joont, et tuhkur ei saaks oma päevast toiduvajadust rahuldatud mingite näksidega, vaid kataks põhivajaduse siiski talle mõeldud toiduga.
Samuti tasub piirata Nutri geeli antavat kogust. Tuhkru organism on väga tundlik suhkrute osas ja liigne suhkrute või süsivesikute tarbimine soodustab insulinoomi ehk kõhunäärmekasvaja teket. See on tuhkrutel väga levinud haigus.

Inimesele mõeldud toidud ei ole tuhkrule sobilikud ja nende andmisest tuhkrule tuleks hoiduda, samuti on keelatud igasugused piimatooted.

Tuhkrul ei ole vaja süüa midagi peale oma kuivtoidu või toortoidu (liha, muna, siseorganid, kondid, õlid)

Maiustuste ostmisel valige eelkõige kuivatatud lihast maiuseid, nende valik on üsna suur. Sobivad nii kassidele kui koertele mõeldud kuivatatud lihad, siseorganid (nt kanajalad, kanakaelad, kuivatatud kops, maks, erinevad lihaviilud-ribad).

Lisaks saab premeerida ka erinevate õlidega (nt kalaõli, lõheõli) või segatud munakollasega,mida saab süstlast üsna mugavalt doseerida (nagu nutrit tuubist anda).

Pikemalt ja täpsemalt saab tuhkrute õige toitumise kohta lugeda foorumist.

Teksti autor: Heleri Haiba