Toitmisest üldiselt

Tuhkru toitmine ei sarnane üldse koera või kassi toitmisele. Toitmisviise on vaid neli, samuti ka lubatud toitude nimekiri on lühike. Toida oma tuhkrut õigesti ning vastutasuks on sul eluterve ja rõõmus sõber mitmeks aastaks!

Tuhkrud on kiskjad. Nad olid aretatud jahil käimiseks ning värskelt tapetud väikeloomade sööjateks. Olgu öeldud, et tänapäeval ei ole otsatarbekas (või legaalne) toita oma lemmikut pisi närilistega. Kuid meie saame pakkuda ohutut, toitvat ja kõrge toiteväärtusega toitu nende unikaalsele seedimisele.

999837_630866523590370_1135659405_n

Tuhkrud vajavad kõrge loomsevalgu ja rasvaga toitu, kuid madala süsivesiku sisaldusega.

Küpsetatud toitu, eriti keedetud luid, tuleks vältida, sest toidu valmistamine ja töötlemine muudab toidu struktuuri ning selle seeditatavust. Ei tohiks muretseda toidumürgituse pärast, kuna tuhkrud on suhteliselt resistentsed selle suhtes. Seega toortoit nagu muna ja liha on hea, kuid toites oma tuhkrut toortoiduga, pead olema kindel, et toit on värske ning kõlblik ka inimtoiduks.

Tuhkru toitmise meetodeid on mitmeid:

 1. Saaklooma meetod
  Ideaalis peaks tuhkrut söötma tervete väikeloomadega nagu näiteks tibu, rott, hiir jms. Austraalias, nagu ka mitmes muus riigis, on taoline toitmisviis keelatud. Samuti paljud omanikud ei suuda psüühiliselt sellisel viisil oma lemmikut toita.
 2. Toorliha dieet
  Tavaliselt antud viisil toites oma looma, sisaldab toidukauss fileed, luid, siseorganeid jne. Toites igapäevaselt toorlihaga oma lemmikut, hoiab see ära hambakivi teket ning tagab särava karva. Kõik tükid peavad olema terved, hakklihaga toites ei täida dieet eesmärki. Täpsemalt toortoitmisest saad lugeda SIIT
 3. Jahvatatud/püreestatud toit
  Osades riikides müüakse ka loomapoodides eelnevalt hakklihaks tehtud pakitud toitu. See on mugav variant toitmiseks lihaga, kuid nagu ka eelmises lõigus mainitud, ei ole antud toitmisviis tuhkru hammastele hea. Tuhkur peab kasutama oma hambaid söömisel. Enamasti kasutatakse ka nendes toitudes maisi, sojat või muud taimset täiteainet, kasutatakse proteiinisisalduse tõstmiseks, mis on tuhkru tervisele kahjulik.
 4. Kuivtoitmine
  Kõige enam tuhkruomanike seas on levinud kvaliteetse kuivtoiduga toitmine. Tegemist on kõige lihtsama toitmisviisiga, kuid siiski peaks olema see viimane toitmisvariant. Tuhkur on siiski karnivoor(ei ole omnivoor ehk kõige sööja) ning vajab põhitoiduna liha. Kui siiski on valitud kuivtoitmine, siis tuleks anda oma loomale kõrgkvaliteetset kassipoja või tuhkrutoitu, mis on teraviljavaba ning on võimalikult kõrge liha sisaldusega. Kuivtoitmisest saad lugeda SIIT.

Teksti autor: Ailen Timuska

21864468804_1bb3962181_z